Co słychać w karmelitańskim studentacie?

22.09.2019

Do wspólnoty braci na formacji czasowej dołączyło trzech braci, którzy tydzień wcześniej tj. 14 września złożyło w Czernej na ręce Ojca Prowincjała Tadeusza Florka OCD swoją pierwszą profesję zakonną. Dwóch z nich będzie przygotowywało się do kapłaństwa, a jeden do równie ważnej posługi brata zakonnego.

30.09.2019

Cała nasza wspólnota pojechała do Kalwarii Zebrzydowskiej na inaugurację roku akademickiego wszystkich wyższych seminariów, które leżą na terenie archidiecezji krakowskiej. Uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, konferencji, a po smacznym posiłku we wspólnej Drodze Krzyżowej.

16.10.2019

W tym dniu braliśmy udział również w inauguracji roku akademickiego dla wszystkich studiujących na Uniwersytecie Jana Pawła II. Nasze seminarium jest afiliowane do tej uczelni. Tegoroczna uroczystość miała miejsce w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach. Wzięliśmy tam udział w uroczystej Mszy świętej na której homilię wygłosił ks. kard. Zenon Grocholewski.

08-11.11.2019

Na długi weekend przypadający z racji Święta Niepodległości wybraliśmy się do naszych braci w Lublinie. Zanim jednak dotarliśmy do celu podróży zatrzymaliśmy się u naszych sióstr karmelitanek bosych w Tarnowie na rekreacji; było to zabawne spotkanie. Wieczorem dotarliśmy do celu. Zostaliśmy serdecznie przywitani. Nasze przebywanie braćmi którzy rozeznają swoje powołanie w Lublinie choć nie tylko, koncentrowało się na wspólnych rozmowach i graniu w różne gry planszowe, które nieodłącznie towarzyszą nam w różnego rodzaju wyjazdach. W czasie tegorocznego wyjazdu w sobotę odwiedziliśmy nasze siostry w Kodniu i zwiedzili najbliższą okolicę. Po powrocie dla chętnych było wyjście do kina. W niedzielę prócz wspólnej Eucharystii która była nieodłącznym elementem każdego z dni naszej wycieczki mieliśmy wraz z braćmi oraz ojcami tamtejszej wspólnoty, wspólną rekreację. Nazajutrz po śniadaniu wyjechaliśmy do Krakowa „po drodze” odwiedzając Zamość oraz rodzinne strony jednego z naszych braci – tam też zatrzymaliśmy się na obiad. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również w Rzeszowie – rodzinnych stronach innego brata i tam zjedliśmy kolację. Był to wypad w pełni udany pozwalający na regenerację duchową, psychiczną i fizyczną.

01.12-24.12.2019

To okres Adwentu w tym świętym czasie przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Był to czas kiedy podejmowaliśmy indywidualne jaki i wspólnotowe postanowienia. W tym roku naszym wspólnym postanowieniem było dzielnie się słowem Bożym. W dniach poprzedzających Wigilię i same święta przygotowywaliśmy klasztor i kościół (wspomagając nasze siostry zakrystianki) na obchodzenie uroczystości Świąt Bożego Narodzenia.

20.12.2019

Mieliśmy przedsmak Wigilii bowiem nasi bracia ze Słowacji i Ukrainy udawali się do swoich krajów, aby tam wspomóc w czasie Świąt naszych braci w klasztorach.

24.12.2019

Po uroczystym odśpiewaniu Martyrologium przez o. Piotra Nyka OCD, rozpoczęliśmy Eucharystię której przewodniczył Ojciec Prowincjał. Po Mszy przeszliśmy do refektarza, gdzie łamaliśmy się tradycyjnie opłatkiem oraz miała miejsce wieczerza wigilijna. Ok godz. 20.00 rozpoczęliśmy, jako wspólnota studentatu kolędowanie po celach naszych ojców i braci. O godz. 24 braliśmy udział w tradycyjnej Pasterce; dwaj bracie udali się z o. Jerzym Gogolą do naszych sióstr na Wesołą aby razem z nimi modlić się przeżywać i uczcić również przez udział w mszy narodziny Pana Jezusa.

27.12.2019

Rano podzielni na dwie grupy poszliśmy z odwiedzinami i kolędowaniem do naszych sióstr na Wesołej i Łobzowie W tym też dniu rozjechaliśmy się do naszych domów rodzinnych na świąteczny wypoczynek. Wróciliśmy do klasztoru 5 stycznia 2020 roku/

06.01.2020

Dzień szukania Dzieciątka, które chowa ojciec Magister – znalazca ma prawo do trzech życzeń. Jedno dla wspólnoty ojców, drugie dla swojej wspólnoty czyli studentatu i jedno osobiste dla siebie. Poszukiwanie jest bardzo emocjonujące i czasami bardzo czasochłonne. Niemniej widząc twarz uśmiechniętego brata który je znalazł doświadczenie jest bezcenne.

[divider height=”30″]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.