Peron literacki z o. Bartłomiejem

W czwartek 28 stycznia o godzinie 18.00 odbyły się kolejne warsztaty literackie z cyklu „Peron Literacki” poprowadzą Bartłomiej Kucharski i Michał Piętniewicz. Spotkanie oglądamy i komentujemy na facebookowym profilu Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką (https://www.facebook.com/podgruszka).

Warsztaty literackie z Bartłomiejem Kucharskim będą między innymi poświęcone jego pasjom twórczym. Nie zabraknie oczywiście utworów uczestników warsztatów literackich, które zostaną przeczytane i omówione przez prowadzących.

Bartłomiej Kucharski mieszka w Krakowie. Blisko 12 lat należał do redakcji „Głosu Karmelu”, dwumiesięcznika poświęconego duchowości chrześcijańskiej. Publikował także w „Toposie”, „Akancie”, „Zeszytach karmelitańskich”, „Gościu Niedzielnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Okolicy Poetów”, „Karmelu”, „Karmelku” i „Dzienniku Polskim. Opublikował siedem książek z dziedziny teologii duchowości. Wydał również siedem tomików poezji. Są to następujące pozycje: „Notes grecki i inne wiersze”(2006), „Zachwyt na pustyni”(2008), „Greckie spotkania ze św. Pawłem”(2008), „Spacery, twarze i obrazy”(2010), „Łaska świtu”(2014), „Druga młodość. 50 wierszy na 50-lecie”(2016), „Biały”(2017). Lubi podróże szczególnie te nadmorskie. Często słucha muzyki różnego rodzaju oraz ogląda ciekawe filmy i nawiedza krakowskie teatry.

Ze wstępu Michała Piętniewicza do tomu Bartłomieja Kucharskiego OCD pt. „Noce i dnie: „Tomik Bartłomieja Kucharskiego „Noce i dnie” jest szlachetnie skąpany w półtonach, półcieniach, blasku nocy i ciemności dnia. Między blaskiem i ciemnością bowiem rozgrywa się dramat tych wierszy. Blask w tych wierszach bywa ciemny, a ciemność jasna, jak biała, bezsenna noc, z którą podmiot mówiący tych wierszy często się zmaga.
Duchowość poety ma swój rodowód karmelitański, czerpiący żywe soki choćby z poezji i pism mistycznych św. Jana od Krzyża, dlatego zbliża się ona ku granicom nieosiągalnego i sprzecznego, ku granicom aporii, poza która już nie ma żadnego wyjścia – jest jedynie wyjście w nic”.

Link do odsłuchania spotkania: https://www.facebook.com/podgruszka/videos/430498238163486

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.