Świętowanie 450 lat powstania Karmelitów Bosych

Karmelitański Instytut Duchowości oraz Głos Karmelu serdecznie zapraszają na świętowanie uroczystości 450 lat powstania pierwszej wspólnoty Karmelitów Bosych.

W pierwszą niedzielę Adwentu, 28 listopada 1568 roku – dokładnie 450 lat temu – kilku śmiałków rozpoczęło nowe, eksperymentalne życie wspólnotowe w Duruelo. Za klasztor posłużył im prosty domek, położony z dala od miasta Ávila. Nowe pokolenie proroków znalazło miejsce i warunki, które odtwarzały prostotę rodzinnego domu Jezusa, a zarazem nawiązywały do samotnych grot pustelników z góry Karmel. Skrócony habit, długie rozmowy ze św. Teresą od Jezusa, własny zapał i przygotowanie stanowiły fundamenty dla pierwszych dwóch bohaterów tej historii: młodego Jana od Krzyża, którego Święta pozyskała w kryzysowym dla niego momencie, oraz Antoniego de Heredia, doświadczonego przełożonego, będącego wiernym sługą Bożym.

W tym roku upływa 450 lat od tego wydarzenia. Nowy Świat (Ameryka) nie jest już miejscem walki o nowe tereny i wpływy. Zmieniły się nasze ubrania, architektura, sposoby komunikacji. Jednak charyzmat karmelitów bosych jest nadal żywym płomieniem, nadal przyciąga mężczyzn pochodzących z różnych kultur, mówiących różnymi językami, posiadających różne doświadczenia i osobiste historie. Ten styl życia, i nie chodzi tu jedynie o charakterystyczny habit czy zwyczaje, przyciąga ludzi, którzy jak św. Jan od Krzyża nie znajdują satysfakcji w swoim dotychczasowym życiu, odczuwają brak i gotowość do kochania przerastające ludzki świat. Ten bosy styl to przede wszystkim zwrot od świata rzeczy w stronę świata osób. Nasi protoplaści z Duruelo nie stworzyli kolejnej Kartuzji, nie zamknęli drzwi swojego Nazaretu, aby cieszyć się pokojem z dala od wewnętrznych ludzkich wojen i żyć jak mali hobbici w sielankowym Shire – jeśli nie trwali na rozmowie z Jezusem, szli do pobliskich wiosek i głosili, spowiadali, rozmawiali. Wszystko miało w ich życiu swoje miejsce, chociaż nie brakowało im problemów.

Plan uroczystości

18.00
Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem o. Tadeusza Florka OCD, Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych
(kaplica KID)

19.00
Spotkanie z autorami jubileuszowej książki CZERPAĆ ZE ŹRÓDŁA
(aula KID)

20.00
Słodki bufet, rozmowy, podpisywanie książek
(kawiarenka)

[divider height=”30″]

38 komentarzy

 1. Pingback: 2heart-rending
 2. college admissions essay help
  [url=”https://buyacademicessay.com”]professional custom essays[/url]
  write my social work essay

 3. essay writing website reviews
  [url=”https://cheapessaywritingservice1.com”]cheapest essay writing services[/url]
  essay writing service toronto

 4. best essay writing service review
  [url=”https://besteasyessays.org”]college admission essay help[/url]
  order custom essay online

 5. top rated essay writing websites
  [url=”https://bestessayreviews.net”]best college application essay service[/url]
  custom essay writing canada

 6. Pingback: 3retailer

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.