XXIV Niedziela Zwykła – 13 IX 2020

1. W poniedziałek przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzone zarówno w Kościele zachodnim jak i wschodnim, związane   z tradycją odnalezienia relikwii Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża św. Helenie, matce cesarza Konstantyna I Wielkiego, w 326 roku. Relikwie zostały złożone w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Od tamtej pory były uroczyście czczone przez wiernych przybywających z całego świata chrześcijańskiego.

2. W poniedziałek o godz. 12.00 w naszej świątyni odbędzie się uroczysty pogrzeb żołnierza Polski Podziemnej, Stanisława Szajny ps. „Orzeł”. Jego ciało zostało potajemnie pogrzebane w nieoznaczonym grobie na cmentarzu Rakowickim i mimo upamiętnienia tego miejsca w kolejnych latach, Stanisława Szajnę udało się zidentyfikować dopiero w 2019 roku w wyniku prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uroczystościom będzie przewodniczył Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski.

3. We wtorek przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej; w środę świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa; w czwartek święto św. Alberta Jerozolimskiego, prawodawcy zakonu karmelitańskiego; w piątek święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski.

4. Już dzisiaj zapraszamy Was na uroczystą eucharystię 1 października o godz. 18.00, w liturgiczne wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ta młodziutka karmelitanka bosa podbiła cały świat swoją dobrocią i bezgranicznym zaufaniem do Boga. Do Tereski – jak ją zdrobniale nazywamy – modlą się miliony ludzi na świecie. Chociaż przez swoje krótkie zakonne życie nie opuściła karmelitańskiej klauzury, przez swoje otwarte serce jest dzisiaj patronką misji. Dlatego w tym dniu w naszej świątyni zgromadzą się misjonarki i misjonarze, aby pod przewodnictwem bp. Jana Zająca dziękować Bogu za owoce ich pracy i prosić o nowe powołania misyjne. 

5. Dzisiaj, po Mszy Świętej wieczornej, o godz. 19:30 zapraszamy na kolejny koncert w ramach naszego cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Wystąpi prof. Jaroslav Tuma z Pragi, w programie znajdą się utwory organowe czeskich kompozytorów oraz improwizacje treściowo związane z duchowością Karmelu. Po koncercie zapraszamy na tradycyjne spotkanie z Artystą.

[divider height=”30″]

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.