Papież Franciszek do karmelitów bosych

Zaznaczył, aby nie słuchać „proroków zagłady”, którzy głoszą, że życie konsekrowane w Kościele się wypala. Podkreślił, że jest ono integralną częścią Kościoła, elementem jego ewangelicznej autentyczności. „Musimy unikać pokusy zamartwiania się o przetrwanie naszych zgromadzeń, a po prostu żyć w pełni, czerpać z łaski teraźniejszości, jaką daje nam Duch Św., mimo ryzyka, które się z tym wiąże” – powiedział Papież. 

Wezwał karmelitów do powrotu do korzeni swojego zakonu i życia charyzmatem św. Teresy. Zaznaczył, że w szkole Chrystusa chodzi o to, by być zanurzonym w tajemnicy miłości Boga. Dzieje się tak dzięki kontemplacji, darowi, który Duch Św. powierzył Kościołowi poprzez karmelitów. Kontemplacja jest odpowiedzią na pragnienia współczesnego człowieka, który w głębi duszy poszukuje Boga, ale nie wie, gdzie Go znaleźć. Nie jest ucieczką od rzeczywistości, ale otwarciem serca i życia na moc, która naprawdę przemienia świat, czyli na Bożą miłość. Kontemplacja chroni przed fałszywkami duchowości, które ukrywają ducha tego świata” – powiedział Franciszek.

„Duch światowości jest najgorszym złem, jakie może spotkać Kościół. Przeczytałem kiedyś te słowa w „Medytacjach o Kościele” o. de Lubaca. Mieszkałem jeszcze wówczas w Buenos Aires. Nie mogłem w to uwierzyć. Dręczyło mnie pytanie: czym dokładnie jest ta duchowa światowość? Z czasem zrozumiałem, że jest bardzo subtelna, wdziera się w nasze życie, a my zupełnie nie zdajemy sobie z niej sprawy – powiedział Papież. – De Lubac, powołując się na benedyktyńskiego ojca duchowego, mówi nawet, że duch światowości jest gorszy dla Kościoła niż to, co było za papieży, którzy mieli konkubiny. Zacytowałem go zresztą ostatnio podczas przemówienia do klaretynów, ale L’Osservatore Romano widocznie przestraszyło się, choć to nie mój tekst, ale o. de Lubaca, i napisało „ojcowie z konkubinami”. Bało się prawdy, mam nadzieję, że to dobrze poprawi.“

Papież zaznaczył, że ewangeliczna wierność polega na stałości serca. Nie polega na braku zmian, ale właśnie na dokonywaniu zmian koniecznych, aby sprostać temu, czego Pan wymaga od nas tu i teraz. Podkreślił, że karmelici są wobec tego zobowiązani do przemyślenia na nowo swojej misji, ale z wiernością wobec powołania kontemplacyjnego. „Nie naśladujcie innych zakonów. Dawajcie światu to, co zostawił wam Pan, żywą wodę kontemplacji” – podsumował Franciszek.